AXEL 80x200 Cotton Bunk Bed House by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with AXEL:
- Practical Practical bunk layout that helps organize the room.
- Original looking A different bed look than all.
- Durable Made of pine wood.
- Adapted to you It has a universally mounted L/P ladder.
- Works on the imagination You can create the bed that our joy would like.
- Comfortable Through the right mattress the possibility of a comfortable sleep.
More room for fun? Everything is possible when you choose the AXEL 80x200 Cotton Bunk Bed from Lano Meble
Are you preparing to furnish a children's room where siblings will live? The AXEL bunk bed is an excellent choice. At Lano Meble, we like to fulfill children's desires, and every child sharing a bedroom with a brother or sister secretly dreams of a unique bed that will become his base and refuge. AXEL, which is a house-type bunk bed, will adapt to any interior and save space.
Allergies are not scary with the AXEL cotton bunk bed from Lano Meble
We know perfectly well that the most important thing for every parent is the safety of children. That is why we ensure the highest quality of our products. The AXEL sibling bed is made of pine wood. This material is not only ecological and durable, but also completely safe for the youngest, including small allergy sufferers.

The AXEL 80x200 cotton bunk bed from Lano Meble will allow you to individually adjust the mattress to your children's preferences
Not only the bed itself, but also the sleeping mattress affects your child's peaceful sleep. At Lano Meble you can order a model tailored to the size of the bed. We give you a wide choice in this matter, because you know best what degree of hardness and type of filling will serve your children. Remember that when you buy an AXEL bunk bed, you can choose two different mattresses.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with each dimension of AXEL, marked in the drawing next to ➔


Additional information about photos and colors of beds from Lano Meble
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | AXEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 192,7 cm |
| Weight | 58 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
