AXEL 90x200 Cotton Bunk Bed House - Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to Fall in Love with AXEL:
- It's practical A practical bunk bed layout that helps organise the room.
- Uniquely designed A different bed look than all others.
- It's durable Made of pine wood.
- Tailored to you Features a universally mountable ladder L/R.
- Sparks imagination You can create the kind of bed our child would want.
- It's comfortable The right mattress allows for a comfortable sleep.
Lano Furniture Will Ensure Your Little Ones Sleep Soundly with the AXEL 90x200 Cotton Bunk Bed
Preparing to furnish a children's room for siblings? The AXEL bunk bed is an excellent choice. At Lano Furniture, we love fulfilling children's desires, and every child sharing a bedroom with a brother or sister secretly dreams of a unique bed that will become their base and sanctuary. AXEL, the house-style bunk bed, will adapt to any interior and save space.
A Peaceful Sleep is Guaranteed for Your Children with the AXEL Cotton Bunk Bed from Lano Furniture
We know that children's safety is the most important thing for every parent. That's why we ensure the highest quality of our products. The AXEL sibling bed is made of pine wood. This material is not only ecological and durable, but also completely safe for the youngest, including small allergy sufferers.

Opt for Customisation with the AXEL 90x200 Cotton Bunk Bed from Lano Furniture
Not only the bed itself, but also the sleeping mattress affects your child's peaceful sleep. At Lano Furniture, you can order a model tailored to the size of the bed. We give you a wide choice in this matter, because you know best what degree of firmness and type of filling will serve your children. Remember that when you buy the AXEL bunk bed, you can choose two different mattresses.

Hi, Get to Know Me Better!
Before making your final choice, familiarise yourself with each dimension of AXEL, marked on the drawing next to it ➔


Additional information about photos and bed colours from Lano Furniture
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | AXEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 192,7 cm |
| Weight | 61 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x200 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
