BLANKA 90x180 cotton bunk bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with BLANKA:
- loves naturalness It is made of pine wood.
- likes changes You can unfold it into three separate beds.
- is functional It hides a third, выдвижной sleep deck.
- safety is her middle name It is covered with varnishes safe for your children.
- has a lot of strength Each of her sleep decks can carry 100 kg.
- tailored to you It has a universally mounted L/R ladder.
Show your children how much fun it is to sleep on a cotton bunk bed BLANKA 90x180 from Lano Meble
Sleeping in your own bed and moving out of the parents' bedroom will become less stressful if a charming BLANKA bunk bed is waiting in the children's room. The solid, wooden construction ensures safety, and the beautiful colours ensure that the smile does not disappear from the children's faces while falling asleep. BLANKA is a bunk bed in which even a two-year-old or three-year-old can successfully sleep on their own. Therefore, it can be the first classic piece of furniture after a cot or sleeping with parents. Are you worried about the safety of such a toddler who spends the whole night in a different room than you? Unnecessarily! High railings effectively prevent accidental slipping off the mattress, and wide ladder steps are stable and support a large part of the foot.
The modern cotton bunk bed BLANKA will stay in your children's room for a long time
Recently, the economical Scandinavian design is in fashion. Your child may have a completely different opinion about the decor of the children's room and it is worth listening to them. You can decide on the presence of BLANKA bunk bed drawers and fulfil your child's dream. We will make sure that she is delighted with the result.

Adjust the cotton bunk bed BLANKA to the needs of your little ones
At the bottom of the BLANKA three-person bunk bed there may be выдвижной drawers, if you decide on such a variant. Their spacious interior will accommodate many things that clutter the space in the child's room, e.g. long-unused toys or blankets that you only reach for in winter. An additional, выдвижной mattress at the bottom will become an invaluable help when your child invites friends for a sleepover - it will provide guests with comfort without having to reach for additional inflatable mattresses.

Discover the BLANKA bunk bed
Discover the BLANKA bunk bed
Hi, get to know me better!
Before the final choice, familiarize yourself with each dimension of BLANKA, marked on the drawing


Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | BLANKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 79 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x180 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13563, 10780, 13539, 10422, 10545, 10578, 13551 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12188, 10442, 10761, 10485, 10402 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13727 |
| additional Drawers | 13741 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
