Jak vyčistit matraci? Osvědčené tipy, jak odstranit skvrny, zápach, plísně a další nečistoty!

Matrace je alfou i omegou zdravého spánku, a proto její výběr není radno podceňovat. Aby vám matrace dlouho a bez závad sloužila, je zapotřebí pravidelná péče a údržba. Do matrace se totiž může dostat nejen prach a nečistoty, ale také pyl, plíseň, různé oleje, chemikálie, pot, krev, moč a další tělní tekutiny. Nečistoty mohou ovlivnit nejen kvalitu vašeho spánku, ale také se mohou negativně podepsat na vašem zdraví. Začněte s údržbou matrace ještě dnes. Nevíte jak na to? Stačí jen dodržovat pár jednoduchých pravidel.

Proč čistit matrace?

Občas zapomenete ustlat postel, někdy není čas na večerní koupel či sprchu, vaše ratolest přiběhla z venku a „rozplácla se“ ve vaší posteli…zkrátka v posteli se za nějaký čas nahromadí pěkná porce špíny, která automaticky láka nejrůznější roztoče a jiné mikroorganismy. Pokud se jich u vás v posteli nahromadí více, nejenže váš klidný spánek bude ohrožen, ale také si zaděláváte na alergie. Změna ložního prádla nestačí. Zkuste to jinak! Začněte s pravidelnou péči a údržbou matrace. Čistá matrace vám zaručí klidný a zdravý spánek.  

Jak čistit matraci – začněte potahem!

Pokud je matrace ve snímatelném potahu, máte vyhráno, čištění bude brnkačka, jednoduše potah sundejte a vyperte podle doporučení výrobce. Při ošetřování postupujte podle ošetřovacích symbolů na potahu. Některé  materiály snesou totiž jen velmi nízkou teplotu praní, nebo jsou vhodné pouze k ručnímu praní.

 

Jak čistit matraci s nesnímatelným potahem?

Pokud máte nesnímatelný potah, nezoufejte. Ověřeným a účinným způsobem, jak zbavit potah nečistot a roztočů, je použití parního čističe. Horká pára dokáže odstranit nejen skvrny, ale i bakterie a roztoče. Díky svým dezinfekčním účinkům je parní čistič vhodný zejména pro alergiky. Dalším pomocníkem v boji s nečistotami a roztoči je také vysavač na mokré čištění. Doporučuje se používat čisticí prostředky určené pro autopotahy nebo potahy na sedačky, protože jsou šetrnější a nedráždí pokožku. Pokud nemáte ani jeden přístroj, nevadí, dají se většinou ve větších městech v pohodě zapůjčit. Nechce se vám trávit svůj drahocenný čas čištěním matrací, nechte to na odbornících. Existuji totiž specializované čistírny, které vám vrátí vaši matraci bez nečistot a roztočů.

Jak odstranit zvláště odolné skvrny?

Ve všech domácnostech občas dochází k nehodám, při kterých se něco rozlije, umaže, pocáká a podobně. Odolné skvrny se pak vytváří jedna za druhou a trápí nás zejména ty na viditelných místech. Zvláště odolné skvrny je možné odstranit několika základními způsoby. Zkuste například peroxid vodíku a nalijte jej přímo na skvrnu, nechte působit několik minut a poté zasažené místo přetřete houbičkou nebo hadříkem. Občas se na potahu může objevit i krvavá stopa. Tyto skvrny můžete odstranit solí a studenou vodou. Jak je správně použít? Na skvrnu nejprve nasypte kuchyňskou sůl, poté ji opláchněte vlažnou, nebo raději studenou vodou. Platí, že čím dříve začnete jednat, tím snadněji půjde skvrna odstranit. Zaschlé skvrny je totiž velmi těžké vyčistit.

Dalším osvědčeným prostředkem, který vám pomůže zbavit se odolných skvrn, je enzymatický odstraňovač skvrn. Je k dostání v běžných obchodech, nebo si jej můžete vyrobit doma sami. Smíchejte například citronovou šťávu s vodou v poměru 1:2 (jeden díl citronové šťávy : dva dílky vody), výslednou  tekutinu naneste přímo na místo, nechte působit, a následně skvrnu vydrhněte kartáčem.   K odstranění skvrn můžete také použít borax neboli kyselinu boritou (bílý krystalický prášek). Stačí ji naředit s vodou v poměru 1:3 (jeden dílek boraxu : tři dílky vody) a aplikovat rovnou na skvrnu. Nechte chvíli působit a místo setřete utěrkou. Pokud už skvrna stihla zaschnout, vytvořte si raději tužší pastu z boraxu a vody. Výslednou hmotu naneste na skvrnu, nechte pastu zatuhnout a poté ji seškrábněte. Mimo jiné borax výborně pohlcuje nepříjemné zápachy.

Kypřící prášek do pečiva

Kypřicí prášek do pečiva dokáže být užitečný i při čištění matrace. Pomáhá odstraňovat skvrny, pohlcuje vlhkost a nepříjemné zápachy. Chcete-li dosáhnout maximálního efektu a intenzivnějšího provonění, smíchejte prášek do pečiva s pár kapkami tea tree oleje. Jak výslednou směs nanášet na matraci?  Stačí nanést na skvrnu a jemně vetřít do látky. Nechte působit několik hodin (nejlépe celý den) a poté důkladně vysajte. 

Pravidelné osvěžení matrace 

Kromě údržby a čistění matrací se doporučuje matrace pravidelně „osvěžovat“. Jedním ze způsobů pravidelného osvěžení je vysávání matrace vysavačem. Zbavíte se tak drobných nečistot jako jsou prach, vlasy, roztoči nebo odumřelá kůže. Následně matraci pořádně vyvětrejte. Matraci také pravidelně otáčejte, předejdete tím proležení matrace na nejvíce exponovaných místech a zamezíte tak nadměrnému propocení.

nahoru
Subregion neexistuje
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper.pl