JAK VYBRAT TU SPRÁVNOU MATRACI? PORADÍME VÁM, NA CO SI DÁT POZOR!

Ložnice patří k nejdůležitějším místnostem v našem domě. Právě tam nabíráme sílu a čerpáme energii na další den. Trávíme téměř třetinu našeho života v posteli, takže stojí za to vyvinout úsilí, aby nám tento čas byl co nejpříjemnější. Správně zvolená matrace nám uleví od bolesti zad a kloubů. Celkově pak bude náš spánek mnohem kvalitnější. Naopak při špatné volbě můžete negativně ovlivnit opěrný systém těla.

 

Zdravotní výhody spánku

Spánek je nejdůležitější formou odpočinku každého člověka. To, jak se vyspíme, či nevyspíme následně ovlivňuje celý náš den a život. Fyzické i psychické síly člověka se regenerují a tělo čerpá energii pro další den. Spánek není jen způsob regenerace těla. Zdravý a klidný spánek účinně zpomalí proces stárnutí, zvýší imunitu, zmírní a utlumí případný zánět. Rovněž stojí za to vědět, že spánek je nejlepší lék na stres a jeho příslušná dávka účinně snižuje krevní tlak a hladinu „zléhoLDL cholesterolu. Příjemný a zdravý spánek začíná výběrem správné matrace.

 

Základní tipy, jak vybrat správnou matraci

 

Neexistuje žádná univerzální a nejlepší matrace pro všechny, každý jsme jiný a pro každého je vhodná jiná matrace. Při výběru matrace nesmíme ale zapomenout na několik faktorů, které naši správnou volbu ovlivňují:

 

1. Rozměry matrace

Než začnete hledat perfektní matraci, určete její rozměry. Abyste koupili správnou velikost matrace, změřte vnitřní část rámu postele. Je to opravdu důležité - díky tomu budete mít jistotu, že matrace perfektně zapadne do rámu postele a zajistí pohodlný spánek požadovanému počtu uživatelů. Délka matrace by měla být minimálně o 20 cm větší než výška majitele. Dbejte také na dostatečnou výšku matrace, aby se dokázala přizpůsobit křivkám těla. Lano Nábytek nabízí matrace různé velikosti - pro kojence, děti, mládež a dospělé.

 

2. Materiál matrace

Matrace jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů, ale běžným okem to ani nepoznáte. Na první pohled se liší v podstatě jen esteticky. Správně vybraná matrace vám bude sloužit dlouhá léta, proto si na výběru dejte opravdu záležet. Nepodceňujte pečlivou přípravu (občas to vyžaduje samostudium na internetu). Matrace z různých materiálů jsou určené nejen pro různé potřeby spáčů, ale také pro různé typy postelí a roštů. Doporučujeme proto si nejdříve ujasnit, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů.

Přestože se nejlépe přizpůsobují tlaku těla a jsou velmi pohodlné, mezi nejoblíbenější matrace patří pěnové a latexové matrace, které mohou být složeny jen z jedné, nebo z více pěn. Pokud máte problémy s páteři, pak je moderní taštičková matrace pro vás ta správná volba. Pružiny jsou uložené v taštičce ve svém jádru a dokážou dokonale kopírovat tvar těla, zajišťují tak páteři oporu. Termoelastické matrace se zase hodí pro osoby, které se velmi často ve spánku převalují a chtějí se cítit komfortně. Pružinové matrace bonelli jsou vhodné pro lidi, kteří nemají problémy s páteří a hledají univerzální matraci za přívětivou cenu. Kokosové matrace dokáží skvěle odvádět vlhkost a poskytují páteři velmi kvalitní oporu.

 

3. Tvrdost matrace

Každá matrace má svoji tvrdost, neboli tuhost, a ta určuje, jestli se vám na matraci bude spát ,,jako v bavlnce.“ Neexistuje žádná univerzální a nejlepší matrace. Pro každého je vhodné něco jiného. Jsme každý jiný. Lišíme se nejen preferencemi, ale především stavbou těla. Každý z nás totiž potřebuje jinou tuhost matrace pro kvalitní spánek.

Tvrdost matrace je dána tzv. RG parametrem matrace, který udává hodnotu objemové hmotnosti pěny k odporu proti stlačení. Pomocí tohoto parametru matrace dle tuhosti dělíme na 4 stupně. Každý ze stupňů tuhosti matrace je určený pro jinou skupinu lidí. Matrace H1 (podle anglického slova „hardness“ – tvrdost) nebo T1 označuje měkkou matraci a je vhodná pro lidi s hmotností do 60 kg, H2/T2 středně měkkou matraci vhodnou pro osoby s váhou od 50 kg do 80 kg , H3/T3 středně tvrdou pro osoby s váhou od 80 kg do 100 kg a H4/T4 tvrdou pro osoby s váhou nad 100 kg.

Tvrdší matrace poskytují lepší podporu páteři ale mohou také vyvíjet příliš velký tlak na určité body těla, což může vést k pocitu nepohodlí až bolesti. Na druhé straně však příliš měkká matrace nutí svaly neustále pracovat, aby udržely páteř ve správné poloze.

 

4. Pohodlí především!

Vybírejte matraci hlavně podle pohodlí. Možná jste to viděli jen v reklamách, ale opravdu nejlepším způsobem, jak si vybrat pro vás nejlepší matraci, je ji vyzkoušet. Pohupování nebo posedávání na matraci nestačí, rovnou si na ní lehněte a chvilku si odpočiňte, abyste zjistili, zda se cítíte komfortně, nebo vám je ležení nepříjemné. Nepohodlná matrace může způsobit kromě špatného spánku také bolesti hlavy a zad. Výběru matrace je proto vhodné věnovat více času a dostatečnou pozornost.

 

nahoru
Subregion neexistuje
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper.pl