Hledáte ideální matraci do vaší ložnice? Zaměřte se na tvrdost matrace! Tvrdost neboli tuhost je naprosto zásadním parametrem, který byste měli řešit jako první. Proč?
- V případě příliš měkké matrace riskujete nepřirozené ohýbání páteře, nedostatečnou oporu ve strategických bodech a také - jednostranné stlačení meziobratlových plotének což má za následek nedostatečné zásobování tekutinami, a tedy žádnou možnost regenerace. Podle výzkumů je nedostatečná výživa meziobratlových plotének jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících vznik bolesti dolní části zad způsobená zejména nedostatečným pohybem páteře.
- Na druhou stranu, když je matrace příliš tvrdá, podporuje tělo pouze na několika místech a vyvíjí tlak na cévy, což může způsobit nepříjemné brnění a necitlivost prstů. Příliš tvrdé matrace proto nejsou vhodné pro seniory a všechny, kteří mají problémy s oběhem. Nepřirozená poloha vyplývající z dlouhodobého spánku na příliš tvrdé matraci může navíc vést k trvalému zakřivení páteře.
Tvrdost matrace rozhoduje o kvalitě našeho spánku
Kvalitní matrace je zárukou zdravého spánku, a také pohodového probuzení. Správně vybraná matrace vám bude sloužit dlouhá léta, proto si na výběru dejte opravdu záležet.
Nejvhodnější tvrdost závisí zejména od vaší hmotnosti, dále od polohy spánku, preference a věku. K označení tvrdosti matrace se používá symbol T, případně symbol H (podle anglického slova „hardness“ – tvrdost). Nejčastěji se uvádějí 4 stupně tvrdosti. Matrace H1 nebo T1 označuje měkkou matraci a je vhodná pro lidi s hmotností do 60 kg, T2 středně měkkou matraci vhodnou pro osoby s váhou od 50 kg do 80 kg , T3 středně tvrdou pro osoby s váhou od 80 kg do 100 kg a T4 tvrdou pro osoby s váhou nad 100 kg.
Tvrdost matrace je subjektivní záležitost
Jaká tvrdost matrace vám bude vyhovovat, je vysoce subjektivní záležitostí. Při výběru tedy stále platí: kolik lidí, tolik chutí... a potřeb. Velká část zákazníků je zvyklá nakupovat matrace přesně podle tuhosti své předcházející, tedy takovou, na niž si za léta navykli. Tentokrát se raději rozhodněte podle své váhy. Lidé s vyšší váhou by si měli vybírat matrace tvrdší, naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat i z těch měkčích. Důležitý je ale i způsob spaní. Pokud spíte po větší část noci na boku, měli byste zvolit měkčí matraci, pokud na zádech nebo na břiše bude pro vás vhodnější matrace tvrdší.
V každém případě - matraci je nutné si vyzkoušet, alespoň několik minut na ní poležet v poloze, ve které nejčastěji usínáte a také ve které spíte převážnou část noci. Když si na ni lehnete, měli byste se cítit dobře. Matrace se musí přizpůsobit tělu. Určitě by tedy nikde neměla tlačit. A páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku.
Jedna matrace pro oba, nebo každý zvlášť?
Při výběru tvrdosti matrace nezapomeňte věnovat pozornost tomu, pro kolik lidí je matrace určena. Pokud kupujete matraci pro jednu osobu, stačí sledovat označení tvrdosti a případně provést rychlý test tvrdosti, jehož popis je uveden níže. Pokud je naopak matrace určena pro dvě osoby, musíte mít na paměti, že jedná velká matrace bude měkčí než dvě menší vyrobené ze stejných materiálů.
Chystáte si pořídit matraci do ložnice a váháte, zda si koupit jednu společnou, nebo raději hned dvě? Pokud je mezi vámi váhový rozdíl větší než 20 kg, určitě si vyberte každý svou. Každý z vás totiž potřebuje jinou tuhost matrace pro kvalitní spánek. I když vážíte podobně, dobře si rozmyslete nákup společné matrace. Pokud se jeden z vás velmi často převaluje, na jedné společné matraci je všechno cítit, i sebemenší pohyb může druhou osobu „obtěžovat“ a rušit ve spánku. V tom případě byste si měli pořídit každý svou.
Jak zjistit, zda-li máte vyhovující matraci?
Nejste si jisti, zda jste si vybrali matraci se správnou tvrdostí? Můžete to snadno zkontrolovat! Jak? Lehněte si na matraci. Poproste partnera, kamaráda nebo děti, kteří s vámi nakupují, nebo dokonce zaměstnance prodejny (pokud vám to samozřejmě nedělá problém), aby vložil ruku pod vaše záda. Pokud lze ruku jednoduše umístit pod záda, znamená to, že je matrace příliš měkká, poohlédněte se po něčem tvrdším. Pokud ruka nejde strčit pod záda pro změnu vůbec, matrace je příliš tvrdá. Ideální je, když se ruka pod kříž vejde s mírným odporem z obou stran (ze strany těla i matrace), pak je tvrdost matrace správná.
Jaká tvrdost matrace pro dítě?
Výběr správné, kvalitní a pohodlné matrace pro dítě má obrovský dopad na jeho zdravý vývoj. Výběru matrace pro dítě je proto vhodné věnovat více času a dostatečnou pozornost. Pro miminka a děti vybírejte zdravotně nezávadné matrace, které jsou materiálem i tuhostí vhodné pro malé děti. Důležitá je dostatečná opora pro rostoucí páteř. Při výběru matrace pro svého potomka byste tak měli klást důraz na správnou tvrdost matrace. Nejrozumnější je zvolit středně tvrdý model - aby si dítě mohlo užít stabilní oporu páteře a zároveň - pohodlí při spánku.