Bolest zad dokáže pořádně otrávit život. Nebudeme daleko od pravdy, že v dnešní době patří k nejrozšířenějším civilizačním nemocem a alespoň jednou za život se s ní setká 80 procent lidí. Pokud se vás tento problém týká, možná jste již hledali způsoby, jak se ho zbavit. Koupili jste si pohodlnější kancelářskou židli, děláte si přestávky v práci u stolu, více se hýbete… Bohužel někdy to nestačí, zvláště pokud se stále... špatně vyspíte! Při správné podpoře těla se zbavíte bolestí zad, zlepšíte spánek, a tím i fyzickou a duševní kondici, takže o výběr správné matrace se opravdu vyplatí postarat.
Níže se dozvíte základní pravidla, podle kterých si vyberete matraci, která vyhovuje vašim individuálním potřebám!
Proč nás bolí záda? Nejčastější příčiny
Pokud vás záda trápí pravidelně, nebude od věci navštívit lékaře, aby zjistil příčinu obtíží. Ale většinou stojí za bolestí zad naše špatné zvyklosti. Mezi nejčastější příčiny bolestí zad patří nedostatek fyzické aktivity, sedavý způsob života, nesprávné držení těla, prochladnutí, nadváha a obezita, nadměrný stres, časté nošení těžkých předmětů atd…
Nemáme bohužel vliv na všechno, pokud vaše práce vyžaduje např. nošení těžkých břemen, dlouhodobé stání nebo sezení, a nemůžete to změnit, postarejte se aby se vaše tělo mělo šanci regenerovat alespoňběhem spánku – v tom vám pomůže kvalitní matrace a správný rošt.
Na výběr správné matrace dejte si záležet
Spánek je nejdůležitější formou odpočinku každého člověka. To, jak se vyspíme, či nevyspíme, následně ovlivňuje celý náš den a život. Fyzické i psychické síly člověka se regenerují a tělo čerpá energii pro další den. Příjemný a zdravý spánek začíná výběrem správné matrace, proto stojí za to věnovat jí čas a energii. Co stojí za zvážení? Za prvé - vaše výška a váha a případné zdravotní problémy, v potaz bychom měli vzít i návyky při spaní. Nestojí však za to řídit se běžnou (a mylnou!) vírou, že na záda je nejlepší tvrdá matrace. Pro někoho může být tvrdá postel opravdu vhodná, ve většině případů tomu tak ale vůbec není a jedná se pouze o mýtus! Při výběru matrace pro lidi s problémovými zády se hlavně vyhněte extrémům. V případě příliš měkké matrace riskujete nepřirozené ohýbání páteře a nedostatečnou oporu ve strategických bodech, proto se u mnoha lidí mohou objevit potíže se zády. To samé platí pro spaní na velmi tvrdé podložce. Velmi tvrdé matrace dostávají páteř do nepřirozené polohy, vyvíjejí velký tlak na vaše tělo, a můžete se tak probudit tím, že vám mravenčí ruce a nohy. Příliš tvrdé matrace proto nejsou vhodné pro seniory a všechny, kteří mají problémy s oběhem. Nepřirozená poloha vyplývající z dlouhodobého spánku na příliš tvrdé matraci může navíc vést k trvalému zakřivení páteře. Dobrá matrace podporuje záda, udržuje je v přirozené poloze a umožňuje svalům se úplně uvolnit. Z uvedeného vyplývá, že nejlepší matrace na bolavá záda je středně tvrdá. Na trhu jsou k dispozici i matrace s dvěma úrovněmi tuhosti, nebo-li tvrdosti, které si můžete podle svých potřeb otočit na tvrdší, nebo měkčí stranu.
Zkontrolujte, zda má vaše matrace správnou tvrdost
Když ležíte, kvalitní matrace přerozděluje vaši tělesnou hmotnost rovnoměrně. Příliš tvrdý povrch vaše tělo podporuje jen částečně. Je-li vaše matrace příliš měkká, nedodá vám potřebnou oporu nebo nepodpoří vaše tělo na těch nejdůležitějších místech. Jak poznáte, že má vaše matrace optimální tvrdost? Zjistíte to celkem rychle, přestože to naneštěstí bude na vlastní kůži. Nemusíte však čekat, až se přihlásí ranní bolesti zad, ztuhlost, mravenčení nebo jiné zdravotní potíže. Ideální tvrdost matrace totiž můžete zjistit velmi jednoduše. Jak? Lehněte si na matraci. Poproste někoho, aby vložil ruku pod vaše záda. Pokud lze ruku jednoduše umístit pod záda, znamená to, že je matrace příliš měkká, poohlédněte se po něčem tvrdším. Pokud ruka nejde strčit pod záda pro změnu vůbec, matrace je příliš tvrdá. Ideální je, když se ruka pod kříž vejde s mírným odporem z obou stran (ze strany těla i matrace), pak je tvrdost matrace správná.
Vyberte si matraci, která vám poskytne zdravý a klidný spánek
Dobrá matrace skutečně nemá daleko od všeléku, protože působí pozitivně na celkový zdravotní stav, a to i preventivně. Svůj výběr matrace proto vždy pečlivě zvažte a nezapomeňte vzít v úvahu rovnoměrné rozložení váhy těla, což je zvláště důležité pro dokonalý odpočinek svalů a kloubů. Schopnost přizpůsobit sekřivkám lidského těla a vhodná tvrdost jsou dvě kritéria, která musí být jednoduše vyvážená. Matrace by se měla prohýbat pouze tam, kde na ni působí tlak. Páteř musí vždy zůstat v rovině. Nepřizpůsobujte se matraci, ona se musí přizpůsobit Vám!
Matrace jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů, ale běžným okem to ani nepoznáte. Na první pohled se liší v podstatě jen esteticky. Matrace z různých materiálů jsou určené nejen pro různé potřeby spáčů, ale také pro různé typy postelí a roštů. Přestože se nejlépe přizpůsobují tlaku těla a jsou velmi pohodlné, mezi nejoblíbenější matrace patří pěnové a latexové matrace, které mohou být složeny jen z jedné, nebo z více pěn. Pokud máte problémy s páteři, pak je moderní taštičková matrace pro vás ta správná volba. Pružiny jsou uložené v taštičce ve svém jádru a dokážou dokonale kopírovat tvar těla, zajišťují tak páteři oporu. Matrace z paměťové pěny se zase hodí pro osoby, které se velmi často ve spánku převalují a chtějí se cítit komfortně. Pružinové matrace bonell jsou vhodné pro lidi, kteří nemají problémy s páteří a hledají univerzální matraci za přívětivou cenu. Kokosové matrace dokáží skvěle odvádět vlhkost a poskytují páteři velmi kvalitní oporu.
Ať už si vybíráte matrace latexové, pěnové, z paměťové pěny, pružinové či taštičkové pohlídejte si páteř v rovině a otestujte, zda se matrace pod bedry příliš nepropadá, což poznáte hlavně v poloze na boku. Kvalitní matrace dopřejte také dětem, které spí déle než dospělí, ale zejména je potřebují pro správný vývoj páteře.