KAJA 90x190 Untreated Wood Bunk Bed with Pull-out - Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with the KAJA bed:
- It's surprising It's a great alternative to two single beds.
- It adapts to you It can be adapted to the age and needs of children.
- It's tidy Pull-out drawers provide storage space.
- It loves nature It is made of natural, Untreated wood.
- It transforms space Adds charm to a child's room.
- Strong as a lion Its solid construction is resistant to loads.
Safe steps, high guardrail: KAJA Untreated children's bed with pull-out 90x190
The KAJA low bunk bed is an alternative to two single beds and a standard high bunk bed. It takes up little space, and the space above the furniture can be used to install shelves, decorations or lighting. The perfect option for siblings, for a room where every metre is exceptionally valuable. We designed the KAJA bunk bed to serve your children for a long time. You can choose an option with a safety rail available in various versions. A full safety rail is great for younger children. A short one, on the other hand, is an excellent choice for slightly older children. For older children and teenagers, the safety rail can be completely removed. This is a KAJA bed for siblings that you won't have to and won't want to change.
With drawers under the KAJA pine bunk bed, everything will be in order
To make the KAJA low bunk bed even more functional, opt for pull-out drawers. This is additional storage space for clothes, toys and bedding. The drawers are capacious and operate independently of each other, so each sibling can have their own. The KAJA low bunk bed is made of natural Untreated wood. This is an extremely solid material with high mechanical resistance. The construction of the KAJA pull-out bed is durable and withstands small and large loads very well, so your children will use it for many years.

Give children the best - choose the KAJA 90x190 Untreated bunk bed with two mattresses
At Lano Meble, we focus on maximising the satisfaction of the needs of our small and large customers. In our shop you can equip the KAJA bunk bed with mattresses of varying hardness. To make it easier to decide on the choice of the right mattress for sleeping, use the tab: HOW TO CHOOSE A MATTRESS or contact our specialists.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of KAJA, marked on the drawing next to ➔

Additional information about the photos and colours of beds from Lano Meble
The photos and colours of the beds may differ slightly from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Fabric certificates | EN 1725, REACH, FSC, Oświadczenie bezpieczeństwa |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | KAJA |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 96 cm |
| Weight | 41 kg |
| Barrier | choice of vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12189, 10443, 10762, 10486, 10403 |
| additional Barrier | 14996, 13732, 13733, 13734, 14821 |
| additional Drawers | 13741 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
