SOFTI 80x160 unvarnished wood children's bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you'll fall in love with SOFTI:
- it is a beautiful piece of furniture It delights with a charming look that gives the interior a unique charm.
- takes up little space Thanks to spacious drawers, it helps to manage space.
- it is natural It was made of natural unvarnished wood.
- loves closeness It is ideal for two children who want to be together.
- it is functional Provides children with a comfortable place to sleep and play.
- it is a good investment It is characterised by durability and strength for years.
Discover the SOFTI bed
Discover the SOFTI bed
Unvarnished SOFTI 80x160 children's bed – beautiful but also extremely functional
The SOFTI children's bed is a piece of furniture created to surprise. At first glance, we can see that it is extremely charming. The frame construction is well-thought-out, which is why it offers the very best – primarily a comfortable and safe sleep. The solutions used also help save space in the children's room, which is particularly important for small interiors. A second pull-out sleeping spot or additional, spacious drawers are highlights that complete this wonderful whole, which is within your reach right now.
Pull-out sleep, spacious drawers – extra highlights in the SOFTI pine children's bed
The SOFTI children's bed is the perfect proposal for two little ones who want to always be together. This is just one of the advantages of this beautiful piece of furniture. Others include, for example, a simple yet stunning construction, which gives every children's room a fairytale look. Convenience, comfort and durability for years – that is the motto of the SOFTI children's bed. The SOFTI children's bed is valued not only for its appearance and the comfort it offers. It has practical amenities in the form of pull-out sleep and spacious drawers, which you can use for whatever you like. For example, you can store clothes or children's toys there. Extra storage space in a child's room is always worth its weight in gold, right?

Universal design that fits into any space – Unvarnished SOFTI 80x160 children's bed
The SOFTI children's bed is a piece of furniture that will bring a smile to your child's face every day. The stable construction ensures durability for years. The secret of the construction is the simple form, which consists of unvarnished wood. Besides that, you will certainly appreciate the universal design of the SOFTI children's bed. It will find its place in every children's room arrangement and in every style. You don't have to worry that, for example, after a renovation, it won't match the rest of the furniture. Don't wait and take advantage of this great offer from Lano Meble now. At Lano Meble, we make sure that our products impress not only with their appearance, comfort and functionality, but also with safety. Therefore, the SOFTI children's bed is made of high-quality unvarnished wood, finished with a health-safe lacquer. The wood is anti-static and does not attract dust. The edges of the bed and all critical parts are rounded, which eliminates the risk of abrasions. The icing on the cake is the safety rails, which protect the child from climbing out or falling out of bed while sleeping.

Hi, get to know me better!
Before your final choice, familiarise yourself with every dimension of SOFTI, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and bed colours from Lano Meble
Photos and bed colours may slightly differ from reality. This is caused by computer monitor or other device settings. The presented photos are for illustrative purposes.
Technical data
| Fabric certificates | EN 1725, REACH, FSC, Oświadczenie bezpieczeństwa |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | SOFTI |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 164 cm |
| Bed width | 86 cm |
| Bed height | 70 cm |
| Weight | 43 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14830, 10772, 14846, 3753, 10537, 10570, 14841 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Drawers | 13741 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
