TERRY 90x200 Unlacquered Wooden Children's Single Bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with TERRY:
- It's for everyone It is universal and suitable for both girls and boys.
- It has the best wood It is made of the highest quality Unlacquered wood.
- It is safe It is equipped with wooden barriers to ensure safety.
- It likes a good sleep It allows you to choose the right mattress.
- It values order It can be equipped with two spacious drawers.
- It is stylish It has an aesthetic design that adds charm and style.
TERRY 90x200 unlacquered children's bed – our answer to the needs of the youngest
Is it time to renovate your child's bedroom? Start replacing furniture with the bed, because it will be the main element of the interior design. TERRY children's bed from Lano Meble is a model that can be placed in both a girl's and a boy's room. This product has been carefully refined by us, and we have chosen the best materials for its creation – Unlacquered wood and certified varnishes. When designing furniture for a child's room, we are guided not only by aesthetics and pragmatism, but also by the safety of children. Just as much as you do, we want your child's sleep to be peaceful and undisturbed. Therefore, together with the bed for a boy or girl, you will receive a stylistically consistent wooden barrier from us that will prevent falls during sleep.
A comfortable mattress in the TERRY 90x200 pine children's bed is a recipe for colourful dreams
The bed itself is not everything. At Lano Meble, together with the TERRY children's bed, you can order a sleeping mattress of your choice that will take care of your child's sleep comfort. When making a decision, pay attention primarily to two factors: mattress filling – you can choose between foam and coconut – and its hardness.

Spacious drawers under the TERRY pine bed – attention to detail is our priority
We realise how difficult it is to maintain order in a child's room. We want to help you with this through the practical design of our furniture. For this purpose, we include two drawers with the TERRY children's bed, in which you can store bedding, blankets, clothes or toys. These additional storage compartments will greatly relieve the children's wardrobe or chest of drawers, allowing for more efficient management of the available space.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of TERRY, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about the photos and colours of Lano Meble beds
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Fabric certificates | EN 1725, REACH, FSC, Oświadczenie bezpieczeństwa |
| Type | low bed |
| Model | TERRY |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 85 cm |
| Weight | 47 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
| additional Drawers | 13740 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
