AXEL 80x160 Cotton Bunk Bed Cabin by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with AXEL:
- It's practical A practical bunk bed layout that helps organise the room.
- Originally designed A bed with a different look than all others.
- It's durable Made of pine wood.
- Adapted to you Has a universally mountable ladder L/R.
- Sparks the imagination You can create the bed that our delight would want.
- It's comfortable The possibility of comfortable sleep through the appropriate mattress.
The dream base for your children? AXEL 80x160 cotton bunk bed from Lano Furniture
Are you preparing to furnish a children's room where siblings will live? The AXEL bunk bed is an excellent choice. At Lano Furniture, we like to fulfill children's desires, and every child sharing a bedroom with a brother or sister secretly dreams of a unique bed that will become their base and refuge. AXEL, a cabin-style bunk bed, will fit into any interior and save space.
The wooden structure of the AXEL cotton bunk bed will work great in a children's room
We know perfectly well that children's safety is most important to every parent. That's why we ensure the highest quality of our products. The AXEL bed for siblings is made of pine wood. This material is not only ecological and durable, but also completely safe for the youngest, including small allergy sufferers.

Ensure your children have a restful sleep by choosing a mattress for the AXEL 80x160 cotton bunk bed from Lano Furniture
Not only the bed itself affects your child's peaceful sleep, but also the sleeping mattress. At Lano Furniture you can order a model tailored to the size of the bed. We give you a wide choice in this matter, because you know best what degree of hardness and type of filling will suit your children. Remember that when buying the AXEL bunk bed, you can choose two different mattresses.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarize yourself with each dimension of AXEL, marked in the drawing next to ➔


Additional information about photos and colors of beds from Lano Furniture
Photos and colors of beds may vary slightly from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | AXEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 192,7 cm |
| Weight | 49 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14830, 10772, 14846, 3753, 10537, 10570, 14841 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
