GUCIO 80x180 cotton children's single bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with GUCIO:
- likes to change for you It can be adapted to your preferences.
- doesn't like to be like everyone else It stands out with its unique appearance.
- aims high High barriers protect the child from falling.
- takes care of sleep You can buy it with a mattress or purchase a mattress separately.
- is as colorful as a bird Available in many colors.
- will transform the child's room It is a wonderful detail in the child's room.
GUCIO 80x180 Cotton Single Bed by Lano Meble
While the decor of a children's room can be shaped in many ways, it must include one element: a functional children's bed. See if the GUCIO model from Lano Meble is a good choice for your child. As a parent, you certainly have your vision of what the ideal children's bed should look like. You can freely configure the GUCIO model to best meet your expectations. You can change its external dimensions and even the appearance of the bottom of the furniture, which may (but does not have to) be equipped with capacious drawers. It's up to you what the GUCIO bed standing in your child's room will look like.
GUCIO Cotton Children's Bed from Lano Meble - Comfort at the Highest Level
We make every effort to ensure that our furniture not only delights with its unique appearance but is also one hundred percent safe for children. Therefore, we have developed a special design for the GUCIO bed with high barriers that effectively protect against falling. The material from which the frame is made is also not a threat to the child – it is pine wood covered with non-toxic paints and varnishes. Although the bed attracts the most attention, the mattress guarantees a good night's sleep. A well-matched mattress will provide support for the child's spine and thus effective rest. You can buy the GUCIO children's bed in a variant with a mattress included in the set or choose it separately – depending on what suits you best.

GUCIO Cotton Bed from Lano Meble - The Best Solution for a Child's Room
Perhaps you don't just need a bed, but complete equipment for a children's room. In such a situation, it is worth trusting the experTs in this industry, i.e., Lano Meble. In our store, we have gathered a wide selection of products that you can use to arrange a beautiful and functional interior from A to Z. See what the offer of Lano Meble children's furniture will surprise you with.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarize yourself with each dimension of GUCIO, marked in the drawing next to ➔

Discover the GUCIO single children's bed
Additional information about the photos and colors of beds from Lano Meble
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | low bed |
| Model | GUCIO |
| Number of users | 1 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 75 cm |
| Weight | 40 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
| additional Drawers | 13740 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
