GUCIO 90x190 Cotton Children's Single Bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with GUCIO:
- likes to change for you It can be adapted to your preferences.
- doesn't like to be like everyone else It stands out with its unique appearance.
- aims high High barriers protect against the child falling out.
- takes care of sleep You can buy it with a mattress or buy a mattress separately.
- is as colourful as a bird Available in many colours.
- will transform a child's room It is a wonderful detail in a child's room.
Quality and style in the children's room with GUCIO – 90x190 cotton children's bed for toddlers
Although the decor of a children's room can be shaped in many ways, one element cannot be missing: a functional children's bed. See if the GUCIO from Lano Meble model will be a good choice for your child. As a parent, you certainly have your own vision of what the ideal children's bed should look like. You can freely configure the GUCIO model so that it meets your expectations as much as possible. You will change its external dimensions, and even the appearance of the underside of the furniture, which may (but does not have to) be equipped with capacious drawers. It depends on you what the GUCIO bed standing in your child's room will look like.
Comfort and safety – choose a GUCIO cotton children's bed from Lano Meble
We make every effort to ensure that our furniture not only delights with its unique appearance, but is also one hundred percent safe for children. Therefore, we have developed a special GUCIO bed design with high barriers that effectively protect against falling. The material from which the frame is made is also not a threat to the child - it is pine wood covered with non-toxic paints and varnishes. Although the bed attracts the most attention, the mattress guarantees a good night's sleep. A well-matched one will provide support for the child's spine and thus effective rest. You can buy the GUCIO children's bed in a variant with a mattress included in the set, or you can choose it separately - depending on what suits you better.

GUCIO cotton children's bed from Lano Meble – the perfect choice for your child's bedroom!
Perhaps you need not only a bed, but also complete children's room equipment. In such a situation, it is worth trusting the experTS in this industry, i.e. Lano Meble. In our store, we have gathered a wide selection of products with which you can arrange a beautiful and functional interior from A to Z. Check what the offer of Lano Meble children's furniture will surprise you with.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GUCIO, marked on the drawing next to ➔

Discover the GUCIO single children's bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | low bed |
| Model | GUCIO |
| Number of users | 1 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 75 cm |
| Weight | 44 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x190 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
| additional Drawers | 13740 |
| additional Bringing into the flat | 13724 |
| additional Delivery and assembly of a bed | 13725 |
| Shipping time | 9-16 days |
